logo
European Weighing Industry

Newsletter Wydanie 4 - Sierpien 2015
Versión Española
Version Française
English Version
Versione Italiana


Walne Zebranie 2015: Barcelonie

Drodzy Członkowie CECIP,

Z przyjemnością i dumą pragnę Was poinformować o ostatnim Walnym Zebraniu CECIP (European Committee of Weighing Instrument Manufacturers - Europejskie Stowarzyszenie Producentów urządzeń do pomiaru masy), które miało miejsce w dniach 20-23 maja 2015 roku w Barcelonie (Hiszpania). W trakcie owych czterech dni odbywały się: seminaria, spotkania Zarządu, spotkania BTG (Business and Trade Working Group – Grupa Roboczej Przedstawicieli Przemysłu i Handlu) oraz LMG (Legal Metroloy Working Group – Grupa Robocza Przedstawicieli Metrologii Prawnej) z udziałem Przewodniczących, właściwe Walne Zebranie oraz wieńcząca całość wycieczka krajoznawcza.

W środowym seminarium – 20 maja 2015 – wzięło udział blisko 60 uczestników. Poruszone zostały następujące kwestie: "Działalność CECIP LMG", "Oprogramowania dopuszczone w metrologii – trendy i tendencje", "Nowe dyrektywy EN45501 oraz NAWI (Non-automatic weighing instruments – Wagi nieautomatyczne)", a także "OIML MAA (Mutual Acceptance Agreement of International Organization of Legal Metrology – Umowa wzajemnej akceptacji Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej)". Doskonale zorganizowane seminarium (uwzględniające tłumaczenie symultaniczne!) spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród uczestników.

Czwartek 21 maja był dniem przeznaczonym na regularne posiedzenia Zarządu, LMG oraz BTG. Spotkanie Przewodniczących było znakomitą okazją do przekazania szczegółowych informacji Przewodniczącym krajowych stowarzyszeń branży wagarskiej oraz wysłuchania Ich uwag i spostrzeżeń.

W piątek 22 maja odbyło Walne Zebranie CECIP. Dzień rozpoczął się od niespodzianki – wizyty Pana Felipa Puig i Godes ("Conseller d'Industria") z Ministerstwa Przemysłu Katalonii. Minister powitał Nas oficjalnie w Barcelonie i pokrótce przedstawił sytuację gospodarczą Hiszpanii.

W dalszej części mieliśmy zaszczyt wysłuchać przemówień dostojnych gości: Pani Immy Riera i Reñé , Członkini Parlamentu Hiszpańskiego, która przybliżyła zagadnienie – „Katalonia i Hiszpania dla Nowego Przemysłu”, Pana Arjana van Breukelena, Dyrektora Zarządzającego NMI-CERTIN, który poruszył temat – "Inteligentna gra: współpraca z Organami Notyfikowanymi przy wkraczaniu na nowe rynki". Następnie wystąpił Pan Emilio Prieto, Kierownik działu miar długości Hiszpańskiego Centrum Metrologii (CEM), omawiając – w pełnej rozciągłości – "Zmieniający się Układ SI", oraz Pan Stephen Patoray, Dyrektor BIML, który mówił o "OIML: 60 lat doświadczenia i dalszy postęp". Dyrektor zaapelował także o poparcie dla jego reelekcji. Na koniec mogliśmy wysłuchać Pana Paula Dixona, nowego Zwołującego Grupy Roboczej WG2 WELMEC (European Cooperation in Legal Metrology – Europejska Współpracy w zakresie Metrologii Prawnej). Jego wystąpienie przybliżyło "Nową strategię WELMEC i założenia planowanego nowego przewodnika WG2”. Korzystając z okazji, chcę serdecznie podziękować wszystkim prelegentom za ich cenny wkład w ożywione dyskusje prowadzone w trakcie przerw.

Kolejnym punktem agendy na ten dzień były raporty rajowych stowarzyszeń wagarskich. Podczas tej części spotkania przybliżone zostały – nierzadko trudne – realia sytuacji gospodarczych w konkretnych państwach oraz ich wpływ na branżę wagarską.

Po przekazaniui sprawozdań Zarządu, LMG i BTG odbyła się wewnętrzna część Walnego Zebrania – akceptacja wydatków za rok 2014 i budżetu na rok 2015. Nowym Prezesem LMG został wybrany Karlheinz Banholzer, który objął to stanowisko po Veronice Martens.

W czasie trwania zamkniętej części Walnego Zebrania nasi Partnerzy mogli skorzystać z jednodniowej wycieczki prezentującej uroki Barcelony.

Całość tego intensywnego dnia zamykała uroczysta kolacja, która zawsze jest wspaniałą okazją, aby wzmacniać rodzinne więzy między przyjaciółmi, współpracownikami i partnerami CECIP GA.

W sobotę udaliśmy się wspólnie na autokarową wycieczkę do Tossa de Mar, małej wioski leżącej około 100 km na północny-wschód od Barcelony. W czasie zwiedzania z przewodnikiem mogliśmy przyjrzeć się temu uroczemu miejscu wyglądającemu niczym skansen z okresu prehistorycznego. A sam finał wspinaczki do zamku zdecydowanie był wart włożonego wysiłku. Na koniec zjedliśmy obiad w restauracji śródziemnomorskiej, gdzie mogliśmy skosztować dań tradycyjnych dla tego regionu.

Pozwolę sobie na takie podsumowanie: Jeżeli nie mogłeś wybrać się z nami do Barcelony, to bardzo wiele straciłeś. I chociaż owe cztery dni były bardzo wypełnione licznymi spotkaniami biznesowymi, dawały znakomitą okazję, by ponownie zgromadzić wszystkich członków naszej wspólnej rodziny CECIP.

W tym miejscu, korzystając z okazji, pragnę wyrazić moje najszczersze podziękowania dla AECIP – Hiszpańskiego Stowarzyszenia Branży Wagarskiej, a w szczególności dla Pana Josepa Maria Catalána, Prezesa AECIP, Pani Lydii Sebastián oraz wszystkich osób zaangażowanych w perfekcyjną organizację imprezy. Z pewnością powrócimy jeszcze do Barcelony!

I ostatnia kwestia, którą muszę zdradzić w tym momencie: Do zobaczenia w przyszłym roku w Wiedniu!

Urs Widmer
Prezes CECIP

 Seminarium na Walnym Zebraniu w Barcelonie

Roland Nater i Mettler-Toledo (Szwajcaria) oraz Barbara Morales, Generalny Sekretarz CECIP

AECIP - Hiszpańskie Stowarzyszenie Wagarskie, zorganizowało w Barcelonie seminarium z zakresu metrologii prawnej. Seminarium to odbyło się na kilka dni przed Walnym Zebraniem CECIP 2015 w Barcelonie. Łącznie wzięło w nim udział 35 osób z Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Wśród uczestników znaleźli się eksperci ds. metrologii prawnej, a także Przedstawiciele Rządu i Administracji Katalonii oraz eksperci z Hiszpańskiego Centrum Metrologii: Pani Imma Riera i Reñé, Członkini Parlamentu Hiszpańskiego, Pan Felip Puig i Godes – regionalny Minister Przedsiębiorczości i Zatrudnienia, Pan Carles Sans – Przewodniczący Departamentu Pojazdów Mechanicznych, Metrologii i Usług Produkcyjnych, Pan Isidre Massalles z Wydziału Regionalnej Przedsiębiorczości i Zatrudnienia, Pan Antonio Alcaide – Przewodniczący Departamentu Metrologii oraz Panowie Fernando Ferrer i Emilio Prieto z Hiszpańskiego Centrum Metrologii.

Prelegenci, będący członkami CECIP LMG, zaprezentowali następujące zagadnienia:

 • Pani Veronika Martens z Niemiec poinformowała o zakresie działań Grupy Metrologii Prawnej w ramach CECIP.
 • Pan Daniel Meier ze Szwajcarii skoncentrował swoją prezentację na wymaganiach dotyczących oprogramowania metrologicznego.
 • Pan Ian Turner z Wielkiej Brytanii rozważał skutki wprowadzenia nowej normy EN45501 oraz dyrektywy NAWI.
 • Pan Kalrheinz Banholzer z Niemiec wyjaśnił zasady systemu OIML MAA.
Po każdym z powyższych wystąpień rozbrzmiewała ciekawa dyskusja pogłębiająca poruszane zagadnienia.

Profesjonalne usługi tłumaczenia symultanicznego, sprzyjając prowadzeniu owocnych dysput, miały wielkie znaczenie dla lepszego zrozumienia prezentowanych tematów.

Oczekiwania uczestników zostały spełnione, tym samym – cel seminarium został w pełni osiągnięty.

Dzięki doskonałej organizacji, tłumaczeniu symultanicznemu, profesjonalnym mówcom i świetnemu audytorium przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Jeżeli któreś z krajowych stowarzyszeń zechce zorganizować podobne seminarium dla swoich członków, może kontaktować się w tej sprawie z Sekretariatem CECIP.

 Veronika Martens – dotychczasowa Przewodnicząca Grupy Roboczej Metrologii Prawnej CECIP

Urs Widmer, Prezes CECIP

7 lat temu w trakcie GA 2008 w Fayence we Francji, po 22 latach pracy w CECIP, Veronika została wybrana na Przewodniczącą LMG CECIP. Od tego czasu Weronika była wizytówką tej bardzo ważnej grupy roboczej; reprezentantką uznawaną przez licznych partnerów w dyskusji na całym świecie – przedstawicieli OIML, Komisji Europejskiej czy WELMEC.

Wartym podkreślenia jest fakt, że Veronika ugruntowała sobie tak silną pozycję w branży zdominowanej przez mężczyzn. Ostatnimi czasy wiele się mówi o parytetach dla kobiet, jednakże nie to miało wpływ na elekcję Veroniki. Dzięki swojej głębokiej wiedzy, wysoce rozwiniętym umiejętnościom analitycznym, determinacji i wytrwałości, Veronika bardzo szybko – w sobie właściwy sposób – zdobyła ogólne uznanie.

Posiadając wyższe wykształcenie w dziedzinie fizyki i będąc od ponad 40 lat pracownikiem Sartorius – gdzie od 1993 roku przewodniczyła Centrum Metrologii Sartorius – Veronika miała znakomite kwalifikacje, by sprawować funkcję Przewodniczącej Grupy Roboczej LMG. Nie uszło to uwadze niemieckiego Ministra s. Gospodarki i Energii, który w roku 2007 wybrał Veronikę na członka Rady Powierniczej, naukowej grupy doradczej PTB – Narodowego Instytutu Metrologii w Niemczech.

Z wielkim osobistym zaangażowaniem Veronika przez wiele lat niestrudzenie reprezentowała interesy europejskiej branży wagarskiej w licznych komisjach na szczeblu krajowym, europejskim i międzynarodowym.

W ubiegłym roku za swoje wybitne osiągnięcia została nagrodzona medalem OIML. Tym wysoko cenionym odznaczeniem OIML honoruje osobistości, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój metrologii prawnej.

Georg Berntsen – były Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Technologii Wagarskiej VDMA (German Engineering Association – Niemieckie Stowarzyszenie Inżynierii) – w przemówieniu na cześć Veroniki nadał Jej czcigodny tytuł "Madonny technologii wagarskiej". Nie sposób się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę fakt, że Veronika Martens w wielu kwestiach użyczała swej twarzy i pełnego rozwagi głosu nie tylko europejskiemu, ale również światowemu przemysłowi wagarskiemu.

Veronika, wykonałaś nieocenioną pracę dla europejskiej branży wagarskiej! Bardzo dziękujemy!Karlheinz Banholzer wybrany na nowego Przewodniczącego Grupy Roboczej Metrologii Prawnej CECIP

Urs Widmer, Prezes CECIP

Z dumą ogłaszam, iż na swym ostatnim Walnym Zebraniu Europejska Rada Producentów Urządzeń do pomiaru masy (CECIP ) wybrała Karlheinza Banholzera na nowego Przewodniczącego Grupy Metrologii Prawnej (LMG). Karlheinz, pracujący w Sartorius, zastępuje na stanowisku Veronikę Martens, która przewodniczyła LMG od 2008 roku, a obecnie opuszcza CECIP i udaje się na zasłużony odpoczynek emerytalny.

Grupa Robocza Metrologii Prawnej, od teraz kierowana przez Karlheinza, składa się ze specjalistów z całej Europy, a wśród swoich licznych działalności wspiera tworzenie regulacji i wymogów prawnych europejskiej metrologii. Wspomniane regulacje są niezwykle istotne dla dostawców, którzy starają się o zezwolenia na obrót rynkowy dla swoich wag. Ponadto, LMG wspiera pracę międzynarodowych instytucji metrologicznych, takich jak Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej (OIML) czy Europejska Współpraca w zakresie Metrologii Prawnej (WELMEC) – w opracowywaniu ogólnych standardów technologicznych dla urządzeń do określania masy.

Karlheinz, posiadający wykształcenie wyższe w kierunku inżynierii precyzyjnej, pracuje dla Sartorius od 2005 roku, natomiast członkiem LMG został w roku 2012. Już we wrześniu 2013 roku przejął od Veroniki Martens ster zarządzania Centrum Metrologii Sartorius AG. "Nie mogę się wprost doczekać współpracy z członkami Grupy Metrologii Prawnej i związanych z nią ekscytujących wyzwań, takich jak np. uzgodnienie nowych rozwiązań w zakresie oprogramowania dla urządzeń w oparciu o standardy przemysłowe 4.0” – powiedział Karlheinz.

Proszę, przywitajcie wraz ze mną Karlheinza i życzcie Mu oraz Jego Grupie Metrologii Prawnej samych sukcesów.

 Statystyka 2014
Przemysł wagarski w państwach członkowskich CECIP w roku 2014

Barbara Morales, Generalny Sekretarz CECIP

Wszystkie stowarzyszenia członkowskie CECIP przedstawiły swoje roczne raporty gospodarcze. Niestety nie w każdym przypadku możliwe było wskazanie dokładnych wielkości produkcji, eksportu i importu. Większość państw odnotowała wzrost produkcji gospodarczej w roku 2014 i – co warte podkreślenia – zdecydowana większość państw odnotowała wzrost eksportu w tym samym okresie.
Produkcja:

 • Czechy, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania odnotowały wzrost produkcji w roku 2014 – najwyższy wzrost w Wielkiej Brytanii.
 • Hiszpania, Polska i Rosja odnotowały spadek produkcji w 2014 roku – największy spadek w Hiszpanii.
 • Produkcja we Francji pozostała na poziomie z roku 2013.
Eksport:
 • Szwajcaria, Czechy, Niemcy, Włochy, Rosja i Wielka Brytania zwiększyły eksport w roku 2014 – najwyższy wzrost odnotowała Wielka Brytania.
 • Hiszpania w 2014 roku znacznie obniżyła eksport.
 • Eksport we Francji i Polsce nie uległ zmianie w stosunku do roku 2013.
Import:
 • Szwajcaria, Czechy, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania odnotowały wzrost importu w 2014 roku – najwyższy wzrost odnotowano w Czechach.
 • Hiszpania i Rosja zdecydowanie zmniejszyły import w roku 2014.
 • Eksport w Polsce pozostał na poziomie z roku 2013 r.
Poniższa tabela podsumowuje wszystkie uzyskane dane liczbowe:
Państwo1 Produkcja
(Mil. Euro)
Zmiana
2013/2014
Eksport
(Mil. Euro)
Zmiana
2013/2014
Import
(Mil. Euro)
Zmiana
2013/2014
Szwajcaria NA NA 158.00 2.6% 88 4.8%
Czechy 17.67 9.7% 12.90 5.2% 22.80 25.4%
Hiszpania2 155.00 -27.3% 26.90 -37.5% 24.71 -59.5%
Francja 152.00 0.0% 5340 0.0% 137.35 0.4%
Niemcy 955.00 6.3% 621.50 3.9% 226.20 4.7%
Włochy 176.80 -0.6% 20.03 14.4% 75.57 3.7%
Polska 18.60 -19.5% 4.00 0.0% 3.90 0.0%
Rosja 101.10 -10.8% 15.20 3.4% 30.50 -20.4%
Wielka Brytania (w mln. £) 105.80
(1.35€/£)
14.6% 167.70 28.9% 164.20 20.7%

(1) Szczegółowe dane z Austrii, Węgier, Holandii, Rumunii i Słowacji nie są dostępne.
(2) Zmiana 2013/2014 dla Hiszpanii została obliczona na podstawie danych dostarczonych w latach 2013 i 2014. Jednakże, należy wziąć pod uwagę, że od 2014 r hiszpański rynek pomniejszył się o czterech ważnych dystrybutorów. W związku z tym, konieczne było ponowne obliczenie poziomu całościowej wartości sprzedaży.

  NoBoMet (Notified Body Metrology - Organy Notyfikowane Metrologii)

Ian Turner (Stowarzyszenie Wagarskie Wielkiej Brytanii, Wielka Brytania)

NoBoMet to europejska platforma Organów Notyfikowanych, działających w obszarze metrologii prawnej. Są to zarówno agencje rządowe, jak i komercyjne organizacje prywatne. Zakres ich działań obejmuje wszystkie aktywności (moduły) dozwolone przez Dyrektywę Europejską – od legalizacji jednostkowych (moduł F), poprzez zatwierdzanie typu (moduł B), aż po akceptację systemu kontroli jakości (moduł D).

Platforma została zaimplementowana przez Organy Notyfikowane, uczestniczące w ocenie zgodności przyrządów pomiarowych, w celu polepszenia wewnętrznej komunikacji między organami. Ma ona również wpłynąć na poprawę warunków funkcjonowania i zasad postępowania Organów Notyfikowanych oraz uczynić je przejrzystymi dla producentów przyrządów pomiarowych, którzy są głównymi zainteresowanymi procesem oceny zgodności.

Ramy współpracy między organami rządowymi, krajowymi jednostkami akredytującymi, OIML oraz WELMEC są wyznaczone przez umowę o wzajemnej współpracy. Zasady wspomnianej kooperacji pozostają niezmiennie pod nadzorem krajowych organów rządowych, dlatego też są zorientowane państwowo. Realia współczesnego rynku sprzedaży narzucają potrzebę szybkiej komunikacji między Organami Notyfikowanymi, które dokonują ocenę zgodności przyrządów pomiarowych.

Omawiana platforma ma na celu utworzenie wspólnego kanału komunikacji, tak więc wychodzi ona naprzeciw praktycznym potrzebom swoich użytkowników. Twórcy platformy starają się o jej uznanie na arenie międzynarodowej – przez organizacje rządowe, urzędników państwowych i władze publiczne.

CECIP już od wielu lat jest aktywnym członkiem grupy tworzącej platformę NoBoMet. CECIP jest niewątpliwie jedną z tych instytucji europejskich, które – dzięki naszemu wsparciu – mogą z powodzeniem sprawować opiekę nad interesami europejskiej branży wagarskiej. Więcej informacji na temat platformy NoBoMet można znaleźć pod adresem:

https://sites.google.com/site/portalnobomet/home

 Kalendarium spotkań

 • 10/06/2015 Spotkanie w sprawie przewodnika WELMEC WG2, wer. 2.2, Delft (Holandia)
 • 22-25/06/2015 Spotkanie CECIP-JMIF (Japońskie Stowarzyszenie Wagarskie), Tokio (Japonia)
 • 20/08/2015 Telekonferencja Zarządu CECIP
 • 24/09/2015 Spotkanie CECIP LMG, Londyn (Wielka Brytania)
 • 29/09/2015 Spotkanie CECIP-CWIA (Chiński Stowarzyszenie Wagarskie), Tokio (Niemcy)
 • 08/10/2015 Telekonferencja Zarządu CECIP
 • 7-9/10/2015 WELMEC WG2, Bratysława (Słowacja)
 • 13-14/10/2015 WELMEC WG8, Berlin (Niemcy)
 • 19/10/2015 Seminarium CIML, Arcachon (Fancja)
 • 20-22/10/2015 Spotkanie CIML, Arcachon (Francja)
 • 28/10/2015 Spotkanie Blue Guide, Bruksela (Belgia)
 • 28-29/10/2015 WELMEC WG7, Wiedeń (Austria)
 • 30/10/2015 Spotkanie CECIP BTG, Bruksela (Belgia)
 • 08/12/2015 Spotkanie wgMI, Bruksela (Belgia)

 

© 2009 - CECIP